320926465
 

ZEN - filozofia w projektowaniu wnętrz

Inspiracje Dalekim Wschodem, religią czy kulturą mają w sobie pewien mistycyzm, tajemnicę, ale także spokój i harmonię. Stamtąd pochodzi też filozofia Zen, która z czasem stała się trendem w architekturze. Na czym więc ona polega?

Źródła architektury Zen

Buddyjscy mnisi opierają swoją filozofię na harmonii, ciszy i ładzie wewnętrznym, który osiągają za pośrednictwem medytacji. Od wieków zwykli otaczać się niewielką ilością przedmiotów i niezbędnymi sprzętami czy użytkowymi meblami. Nie potrzebują do codziennego życia wiele i to właśnie dzięki temu są w stanie inaczej kształtować swoje wnętrze, budować wokół siebie oazę spokoju oraz pozytywnej energii. Szybko zaczęto brać z nich przykład, starając się projektować wnętrza, aranżować mieszkalne wnętrza tak, jak oni. Najpierw więc filozofia Zen w architekturze pojawiła się w japońskich domach. W latach 30. ubiegłego wieku zagościła także w naszych europejskich mieszkaniach. Obecnie, mimo że wciąż jest bliska swoim korzeniom, to czerpie również z innych nurtów, wzajemnie się z nimi przeplata, aby dać wyraz niezwykłym kompozycjom oraz wyjątkowym aranżacjom.

Światło głównym rekwizytem

Przestronne pomieszczenia, pełne światła pochodzącego wprost ze słońca – to jedno z podstawowych założeń architekty Zen. Jest ono witane z otwartymi ramionami przez wszystkich domowników. Chętnie wpuszczane do środka poprzez oszklone ściany czy przesuwane drzwi. Te ostatnie dają wrażenie wzmożonego przenikania się tego, co na zewnątrz z tym, co w środku. Możemy odnieść nieodparte wrażenie, że to właśnie ogród zagląda nam do kuchni lub salonu. W naszym klimacie nie możemy narzekać na zbytnie przesilenie promieni słonecznych, ale jeśli w jakiejś porze dnia zaczną nam jednak przeszkadzać, to łatwo je przysłonić za pomocą bambusowych rolet czy tzw. japońskich ekranów shoji. Jeśli zaś chodzi o światło sztuczne, to raczej rezygnuje się z podwieszanych żyrandoli, a w zamian za to instaluje się małe światła sufitowe, boczne oraz lampiony i świece.

Praktyczne umeblowanie

Meble nie stanowią elementu dekoracji, ale są tylko potrzebnym wyposażeniem wnętrza, w których należy skryć swoje rzeczy prywatne. Będą więc niskie, nie zajmą zbyt dużej przestrzeni. Półki, komody czy zamknięte regały oraz niskie stoliki z łatwością odnajdą swoje miejsce w architekturze Zen. W myśl tej filozofii rezygnujemy też z wielu dekoracji i gadżetów na rzecz jednego, wyrazistego elementu, który jednak nie będzie sobą przytłaczał.

To, co naturalne..

Zen pochodzi z filozofii buddyjskiej, a ta kojarzy się umiłowaniem i uszanowaniem natury. Nie dziwi więc, że głównym materiałem wypełniającym wnętrze będzie drewno oraz kamień. Jeśli zaś chodzi o mniejsze przedmioty, to wybieramy te, które wykonane są z bambusa, papieru ryżowego (jak np. lampy). Szlachetności z pewnością doda wysokiej jakości porcelana. Oszczędza się także na kolorach, ponieważ do aranżacji wykorzystuje się nie więcej, niż 4 barwy, jak beże, brązy, zgaszone zielenie czy szarości. Dzięki temu nie przytłoczymy przestrzeni i zyskamy jej harmonijny wydźwięk.


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie