320926465
 

Japoński styl wabi-sabi w domowych wnętrzach

Zaktualizowano: 16 lis 2021Autentyczne i naturalnie starzejące się przedmioty mogą upiększyć nasze wnętrza i nadać im niezwykłego charakteru. Wabi-sabi to japoński styl w architekturze, który z łatwością można odtworzyć także w naszych domach.

Co to jest wabi-sabi?

Japoński styl wabi-sabi to doskonałość w niedoskonałości. Tak najogólniej można by opisać ten stosunkowo nowy trend. Wywodzi się z kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie autentyczność i naturalizm to prawdziwe cnoty. Sam termin „wabi” w tłumaczeniu oznacza samotność i niepomyślność, a „sabi” to dojrzałość, starość. Etymologia nie kojarzy się więc z niczym pozytywnym, lecz jest to koncepcja mająca wiele wspólnego z filozofią Zen, która z założenia oparta jest na akceptacji świata i życia, jakim ono w rzeczywistości jest, bez upiększeń i ze zgodą wobec zmian czy przemijania. Okazuje się, że można ją także włączyć do wystroju wnętrz, gdzie przekłada się na wspaniały efekt.


Minimalizm i przejrzystość

Japońskie wabi-sabi ma wiele podobieństw ze skandynawskim hygge. Oba trendy hołdują minimalizmowi i opierają się kunsztownemu wzornictwu. Przesada nie jest tu mile widziana, a wręcz przeciwnie. Wabi-sabi zakłada rezygnację z mebli i przedmiotów, które wydają się być niepotrzebne lub za bardzo wypełniają przestrzeń. Zgodnie z tą koncepcją należy się raczej pozbywać, aniżeli kupować. W takim mieszkaniu będą więc przeważać meble w stylu vintage, którym dajemy drugie życie. Mogą być używane latami, z piękną, naturalną patyną, lecz funkcjonalne i praktyczne. Nie powinny to być jednak meble sztucznie postarzane. Muszą się starzeć swoim naturalnym tempem i sposobem. Być, takie, jakie są, a więc niedoskonałe, w czym znajdziemy ich piękno.
Tylko naturalne materiały

Styl wabi-sabi tworzą wyłącznie meble oraz przedmioty stworzone z naturalnych materiałów. Będą to więc drewniane szafy i łóżka, kamienne stoliki, a skórzane obicia kanap i lniane materiały dopełnią tej naturalności. Japoński styl ceni sobie wszystko, co wykonane jest samodzielnie, z udziałem własnych rąk, czyli hand made. Podobno mają one duszę i energię ludzi, którzy wcześniej mieli szansę ich dotykać, żyć obok nich. W styl ten wpisują się też naturalne tynki, odbarwione marmury nawet, jeśli są na nich wyraźne ślady użytkowania i upływającego czasu. To, co nowe w żadnym razie nie mieści się w stylu wabi-sabi.
W kolorach ziemi

Aranżacja wnętrz w stylu wabi-sabi to ściany w kolorach ziemistych, czyli ponownie, jak najbardziej naturalnych. Mowa tu zatem o szarościach, bieli, zieleni, błękicie, jednak stonowanych, chłodnych pastelach. Będą to więc wszystkie kolory, które dała nam Ziemia, bez wymyślnych, sztucznie wykreowanych i nazbyt przykuwających uwagę.
Pomieszczenia w stylu wabi-sabi

Stare, drewniane meble i naturalne tkaniny – oto kuchnia w japońskim wnętrzu. Będą tu królować rzeczy użytkowe, wysłużona porcelana nadgryziona zębem czasu. W łazience odnajdziemy zaś wiklinowe kosze, derniwany stołek. W salonie przetarte kanapy i kamienne stoliki do kawy. Przestronna sypialnia to tylko łóżko i kilka przedmiotów hand made nadających wnętrzu nieco przytulności.
1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie