320926465
 

Japandi – wyjątkowe połączenie stylów

Zaktualizowano: 21 lis 2021
Gdy przepych i kunsztowne wzornictwo stają się już trudne do zniesienia, to warto zwrócić

się w kierunku minimalizmu i naturalności. Możemy to odnaleźć w koncepcji japandi, która jest połączeniem japońskiego stylu wabi-sabi oraz duńskiego hygge.


Czym jest japandi?To trend, który ma niedługą historię. W Polsce pojawił się niedawno i wciąż zyskuje na popularności, ponieważ nie tylko jest czymś nowym, ale dodatkowo pozwala odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Japandi jest połączeniem japońskiego stylu (japan) oraz skandynawskiego (skandi). Czerpie z obu nurtów to, co najcenniejsze. Z kraju Kwitnącej Wiśni zapożyczył skromność, powściągliwość i cnotę, a ze Skandynawii minimalizm, ekologizm oraz funkcjonalizm.

Oszczędna forma japandiPodczas, gdy styl hygge stanowi minimalizm i prostota, japoński wabi-sabi podtrzymuje tę ideę, ale dodaje od siebie coś jeszcze, a mianowicie duszę i energię tkwiącą w starych, pokrytych patyną meblach czy przedmiotach. Japandi łącząc te dwie koncepcje sprawia, że wnętrza są nie tylko praktyczne i pozbawione zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy, ale dodatkowo także przytulne, bo wyposażone w meble, które mają charakter użytkowanych. Jest tu także miejsce na przedmioty ręcznie robione, bo one posiadają prawdziwą energię innych ludzi, którą japandi zaprasza do wnętrza.


Postarzałe meble


Proste kształty, geometryczne linie, bez dodatkowych zdobień, to meble w stylu japandi. Muszą być drewniane, bo tu znaczenie ma naturalny charakter materiałów. Surowe drewno mile widziane będzie w sypialni czy nawet w kuchni. Rattanowe kosze, wiklinowe fotele, bambus i morska trawa – to wszystko, co dała nam Ziemia stanowi styl japandi. Nie ma on więc nic wspólnego ze sztucznymi plastikami, tworzywem czy sklejką meblową. W salonie dodatkową ozdobą z pewnością będą przesuwane drzwi, które mają funkcję dekoracyjną, ale także nadają wnętrzu przestronnego charakteru. Powinny być pozbawione klamek, w drewnianej ramie z dodatkiem szkła. Z powodzeniem zastąpią je także parawany shoji.


Kolorystka japandiStyl japandi łatwo rozpoznać po ścianach pomalowanych jasnymi, pastelowymi barwami w odcieniach ziemistych, a wręcz całkowicie naturalnych jak zielenie, brązy, ale także delikatne róże, fiolety czy biel. Założeniem jest, by kolor stanowił wyłącznie tło, a nie starał się w żaden sposób królować nad wnętrzem, koncentrować na sobie całą uwagę patrzącego.


Przytulna tekstura


Prostota, minimalizm i oszczędność formy to jedno, ale japandi nie stroni od przyjemnych, miękkich tekstur. Mile więc będą widziane pluszowe dodatki, wełniane dywany czy wręcz luksusowe narzuty. Ten element jest zaczerpnięty ze stylu skandynawskiego, gdzie liczy się komfort. Japandi zaprasza do wnętrza również rośliny, które wprowadzają naturalnie zielony akcent.


Przestrzeń i światło


Pomieszczenia japandi są przestronne, pozbawione niepotrzebnych mebli czy przedmiotów, które mogą nam stanąć na drodze. Im jest ich mniej, tym lepiej. Oszczędność to cnota. Dzięki takiemu urządzeniu wnętrza wpuszczamy do niego więcej światła. Nie ukrywamy się więc w naszej przestrzeni, ale jesteśmy otwarci na to, co zewnętrzne, dla podkreślenia harmonii ze światem.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie