320926465
 

Wykorzystanie sztukaterii na sufitach i ścianach

Sztukateria ponownie wraca do łask. Dziś bez skrępowania wkracza także do nowoczesnych domów, mieszkań oraz biur. Może więc zagościć w modernistycznych wnętrzach, choć niegdyś była kojarzona wyłącznie ze stylem klasycznym. Nie trąci już myszką, dlatego warto przybliżyć nieco ten motyw wszystkim, którzy urządzają pomieszczania i potrzebują nieco inspiracji.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria to dekor, który służy do zdobienia ścian oraz sufitów. Stanowiła bardzo powszechny element renesansowych i barokowych wnętrz. Do jej wykonania najczęściej służył stiuk, mieszanina gipsu, wapienia lub marmurowego pyłu, a w razie jego braku także piasek. Obecnie do produkcji sztukaterii wykorzystuje się powszechne tworzywa sztuczne, jak choćby styropian lub pianka poliuretanowa, więc straciła nieco na swej jakości. Plusem tego typu rozwiązań jest jednak jej lekkość i łatwość montażu. Na rynku mamy zatem do wyboru całą masę różnorodnych rozet, listw ściennych lub gzymsów.

Sztukaterie sufitowe


Najczęściej sztukateria pojawia się w okolicach żyrandolu, a więc w centralnym miejscu sufitu. Wielokrotnie ozdabia także granicę ściany z sufitem. Ma w ten sposób za zadanie także zamaskować niedoskonałości wykończenia lub wszelkie nierówności. Jej rolą jest również optyczna zmiana proporcji wnętrza, dzięki czemu w łatwy sposób udaje się nam pozornie obniżyć lub podwyższyć pokój. Gzyms montowany na suficie będzie podwyższał wnętrze, a usytuowany na ścianie będzie je obniżać.

Jeśli nie boimy się nieco bardziej rewolucyjnych rozwiązań, to spokojnie możemy się pokusić o pomalowanie takiego elementu kontrastującym ze ścianami i sufitem kolorem. Miłośnicy bardziej modernistycznych rozwiązań, chętnie umieszczają za listwami sztukateryjnymi także listwy świetlne LED, co nadaje pomieszczeniu blasku delikatnie je doświetlając. Zamontowanie kasetonów pozwala dodatkowo nadać sufitom nieco ciekawszego charakteru odbierając mu rolę płaskiej, nudnej powierzchni.

Sztukaterie ścienneŚciany ozdabiane za pomocą sztukaterii, jak konsole, gzymsy, listwy ścienne oraz rozety ponownie nie mają tylko estetycznej roli, ale za ich pomocą uzyskuje się oczekiwaną proporcję wnętrza. Coraz częściej stosowanym dekorem są oprawy drzwi czy okien. Dzięki tego rodzaju sztukaterii zyskują one zupełnie wyjątkowej efektywności. Pionowe pilastry czy kolumny sprawią, że pomieszczenie zyska strzelistości, a poziome optycznie zniżą sufit, co jest stosowane w domach o bardzo wysokich ścianach. Estetyczne są także ramy wykonane z dekoracyjnej sztukaterii, które wypełnia się tapetą. Daje to wrażenie samodzielnych obrazów i pozwala uzyskać głębię ścian. Pamiętajmy jednak, że zbyt duże nagromadzenie sztukateryjnych detali będzie dawać wrażenie ciężkości wnętrza, dekoracyjnej przesady, przez co osiągniemy efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Ważne, aby sztukateria idealnie wkomponowała się w pomieszczenie i była jednorodną strukturą dla całego domu, biura czy mieszkania.


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie