320926465
 

Mała łazienka może być funkcjonalna

Zaktualizowano: 21 lis 2021

Podczas aranżowania łazienki o niewielkich gabarytach, trzeba być szczególnie pomysłowym. Należy zaplanować przestrzeń funkcjonalnie, aby pomieściła jak najwięcej sprzętów, ale też nie sprawiała wrażenia małej klitki, ponieważ nie będziemy się tam czuć dobrze. Z dylematem urządzania niewielkich łazienek najczęściej spotykają się właściciele mieszkań w blokach, ale i z tym problemem można sobie poradzić.

Barwy powiększające przestrzeń

Do małych łazienek najczęściej poleca się płytki w kolorze białym lub beżowym. Są bardzo uniwersalne i optycznie powiększają przestrzeń. Nie jest to jednak konieczność. Ciemne odcienie także mogą się dobrze komponować, a jeśli płytki oraz meble będą miały połysk, to odniesiemy taki sam efekt. Nie mając do dyspozycji dużo miejsca w łazience, nie eksperymentujmy z wielością różnorakich wzorów. Gdy jednak trudno nam z tego zrezygnować, to zdecydujemy się na ozdobnik usytuowany na jednej ścianie, np. w strefie prysznica lub WC. Na podłodze nie bójmy się umieszczać wzorzystych płytek, także w ciemnych kolorach. Wraz z jasnymi ścianami stworzą ciekawy kontrast.


Lustro

Umieszczenie w łazience dużego lustra jest w stanie znacznie optycznie ją powiększyć. Dobrym rozwiązaniem będą tu lustra wklejane w ścianę. Można dowolnie wybierać ich rozmiar oraz rozstaw. Nie tylko powiększają przestrzeń, ale stanowią bardzo praktyczny dodatek.


Płytki o nietypowych kształtach

Niestandardowy kształt płytek jest dziś modny, szczególnie jeśli są to heksagony czy jodełka chevron bądź arabeska. Nie powinniśmy się wzbraniać przed łączeniem wielu form, jednak tylko w określonym miejscu, a nie na wszystkich ścianach łazienki. Poleca się wykonywać takie zdobienia wokół umywalki lub lustra.

Tylko niezbędne elementy

Raczej starajmy się rezygnować z idei „upychania” wszystkich możliwych sprzętów w małej łazience, ponieważ nie tylko nie będzie funkcjonalna, ale też estetyczna. Do podstawowych elementów należą WC, umywalka, prysznic lub wanna. Przyda się też niewielka szafa na ręczniki z szufladą do przechowywania pasty do zębów. Z pralki czasem lepiej jest zrezygnować montując ją we wnęce korytarza czy nawet w kuchni.


Prysznic czy wanna?

Mała łazienka rzadko pomieści wannę, a jeśli już się to uda, to na pewno będzie najmniejszych rozmiarów. Warto postawić na prysznic z przeszklonymi ściankami typu „walk in”, a więc bez brodzika. Na jego montaż można wykorzystać np. wnękę. Starajmy się nie umieszczać prysznica zaraz naprzeciwko drzwi, ponieważ to dodaje łazience klaustrofobicznego charakteru. Lepiej zainstalować tam umywalkę z lustrem, w sytuacji gdy pomieszczenie nie posiada okna.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie